نمای کامپوزیت طرح سنگ چیست

نورپردازی نمای بیرونی و اصول کاربردی آن
اسفند ۲۲, ۱۳۹۵
مزایای نمای کامپوزیت و تابلو کامپوزیت
اسفند ۲۴, ۱۳۹۵

نمای کامپوزیت طرح سنگ چیست

نمای کامپوزیت طرح سنگ پانل های از سنگ طبیعی هستند که از روکش نازک طرح سنگ درست شده و با لایه آلومینیوم تقویت شده است. پانل سنگی ممکن است عملاً از هر سنگ طبیعی تولید شود از جمله : گرانیت، سنگ مرمریت، سنگ آهک، ماسه سنگ یا تخته سنگ.

به دلیل زیبایی ایجاد شده توسط سنگ طبیعی بکار رفته در این پانل ها و ترکیب آن با آلومینیوم این محصول کاربرد های وسیعی پیدا کرده است . پانل آلومینیوم کامپوزیت سنگی قابلیت استفاده برای نماهای خارجی، داخلی،کف ساختمان، آسانسور و … داراست .

کیفیت و دوام محصولات ، هزینه کمترو کاهش زمان موثرترین پارامتر ها جهت انتخاب این محصول است.

به دلیل ساختار این پانل ها ، وزن بسیار کاهش می یابد . و این موضوع خود به کاهش وزن سازه و مقاومت آن کمک می کند.

نمای کامپوزیت طرح سنگ سخت و با دوام است و درمقابل ضربه فوق العاده مقاومت بوده و استحکام خمشی بالای دارد. مقاومت آنها در مقابل ضربه ، ۶۰ برابر بیش از گرانیت جامد ۳ سانتی متر است. بر خلاف سنگ سخت ، این پانل ها می تواند خم شده، و انتخاب آنها برای مکان های که زمین لرزه است ایده آل می باشد. ورق کامپوزیت آلومینیومی تقویت شده ای که در پانل ها بکار می رود سبب می شود تا شکنندگی سنگ از بین برود.

ورقهای کامپوزیت طرح سنگ غیر قابل نفوذ به نفوذ آب است . لایه فیبر اپوکسی تقویت شده، به طور مستقیم در پشت لایه سنگ، قرار می گیرد یک مانع ضد آب است.

این خواص ، باعث می شود تا به جای استفاده از سنگ های سنتی از ورق های آلومینیوم کامپوزیت طرح سنگ استفاده شود و این محصول جایگاه بی نظیری در طراحی های نوین پیدا کند .

مزایای نمای کامپوزیت طرح سنگ

 • دارای جذابیت سنگ طبیعی مانند گرانیت، سنگ مرمریت، سنگ آهک ، تراورتن و …
 • دارای وزن کم حدود ۸۰ درصد کمتر از سنگ جامد
 • مقاومت به ضربه بیش از ۶۰ بار بیشتر از ۳ سانتی متر گرانیت
 • تنوع بسیار بالا – انتخاب تقریبا نامحدود از انواع سنگ مرمریت، گرانیت و سنگ آهک
 • جلای فوق العاده سطح آنها
 • مقاومت در برابر تنش های حرارتی و تنش های برشی
 • انعطاف پذیری بالا نسبت به سنگ طبیعی
 • سهولت استفاده و کار با آن
 • تنوع موارد مصرف از جمله استفاده در نمای خارجی و دیوار داخلی ، دیوار پوشها و روکش کابین آسانسور.
 • ظرافت بسیار بالا نسبت به سنگ طبیعی
 • غیر قابل نفوذ به نفوذ آب
 • افزایش مقاومت در برابر انفجار ساختمان بیرونی.
 • عملکرد ثابت در تمام شرایط آب و هوایی
 • کاهش در هزینه و زمان نصب
 • عمر زیاد – حدود ۳۵ سال تجربه استفاده از این محصول در دنیا حاکی از این موضوع است.

 کاربردها

نمای کامپوزیت طرح سنگ در کاربرد های مختلف استفاده می شود. این پانل ها هر جایی که سنگ های سنتی محکم و ضخیم دیگر استفاده می شوند قابل استفاده هستند. بلکه استفاده از پانل ها به جای سنگ های سنتی سنگین بسیار مقرون به صرفه می باشد. در زیر برخی از کاربرد های پانل های سنگی را عنوان می کنیم .

نمای خارجی ساختمان های جدید

پانل سنگی بیش از ۲۵ سال سابقه استفاده در نمای خارجی ساختمان ها را در سراسر جهان دارد. پس از سالها قرار گرفتن در معرض محیط های مختلف و پس از انتقال حرارت شدید ، سرما ی تند، زلزله و طوفان ، پانل های با دوام باقی می ماند .

نوسازی

پانل سنگی یک راه حل ایده آل برای نوسازی هر دو قسمت بیرونی و داخلی محسوب می گردد. ورق های آلومینیوم کامپوزیت طرح سنگ اقتصادی ترین انتخاب است، از این رو پانل ها را می توان بدون نیاز به تخریب و تقویت ساختمان های موجود بر روی روکش فلزی نصب نمود.

نمای داخلی

پانل سنگی زیبایی سنگ طبیعی را حفظ می کند و خواص شکنندگی و تردی سنگ های سنتی را ندارد. آنها اغلب بر روی دیوار لابی، سقف و میز پذیرایی نصب می شوند. مقاومت در برابر ضربه سنگ سبک را برای حمل و نقل مناسب گردانده که نیاز به تجهیزات بالابر سنگین نیز ندارد . پانل های سایز بزرگ طراحی های انعطاف پذیر را فراهم می کنند.پانل ها می توانند در ساختمان به درستی وهماهنگی با پرسنل مجری نصب شده و می توانند به سرعت در پروژه ها بدون نیاز به آوردن نیروی کار متخصص اجرا شوند.

آسانسور

ورق آلومینیوم کامپوزیت طرح سنگ مرمریت ، گرانیت، سنگ آهک و سنگ تراوانتن ۸۰  وزن آنها کمتر از سنگ های سنتی سنگین می باشد. این پانل سنگ طبیعی ظرافت، زیبایی و دوام برای دیوارها کابین آسانسور، کف و سقف را دارا می باشد. در صنعت آسانسور صدها نوع مختلف سنگهای مختلف مانند: ماربل، گرانیت و سنگ آهک استفاده می شود، در حالی که هزاران دلار در هزینه تجهیزات مکانیکی پس انداز می گردد. به دلیل اینکه پانل های سنگی نیاز به نگهداری ندارند هزینه طول عمر کمی در بر دارد .

 ساختمان های مسکونی

سنگ های سنتی سنگین به طور کلی برای ساختمان های مسکونی مناسب نیست مگر اینکه فاکتور های وزن و دوام مد نظر نباشد.

پانل ها در خانه های مسکونی ، کفپوش بالکن و نمای داخلی به خوبی روکش فلزی استفاده می شود. با این حال ، در برنامه های کوچک، تفاوت هزینه بین پانل سنگی و سنگ طبیعی نازک شده می تواند با کاهش هزینه های کارگری و پس انداز ساختاری جبران شود.

پانل های سنگی موجود

ورق های آلومینیوم کامپوزیت طرح سنگ را می توان تقریبا از هر سنگی که در دسترس هستند و به اندازه کافی بزرگ هستند تهیه کرد ۱۴ نوع سنگ استاندارد در حال حاضر موجود می باشد ، اما فقط نماینده ی کوچکی از طیف گسترده ای از گرانیت طبیعی، سنگ مرمریت و سنگ آهک قابل استفاده در سنگ پانل می باشند. که پانل های مرمریت، گرانیت و سنگ آهک از آن جمله می باشند.