تکنولوژی CNC
بهمن ۱۳, ۱۳۹۵
انواع مختلف نمای ساختمان
بهمن ۱۹, ۱۳۹۵

پروفیل آلومینیوم H و L

یکی از روشهای اجرای نمای کامپوزیت روش H / L می باشد، در این سیستم ، از پروفیل های آلومینیوم  با عرض حدود ۳ سانتی متر که شبیه به حروف H می باشد استفاده می گردد که قسمت بیرونی این پروفیل بین ۱ تا ۱/۵ سانت و حدود۱/۵ سانت از قسمت داخلی باریکتر می باشد .

 

پروفیل L   نیز که ظاهری شبیه به حروف L   لاتین دارد، که در سیستم اجرایی پروفیل نام F  هم از آن نام برده می شود . برای قسمت انتهایی ورق و برای پوشاندن لبه انتهایی کار استفاده و اعمال می گردد .

 

از محاسن این روش سرعت بالا و آب بندی دقیق تر کار و در نهایت جلوه زبیا و تمام شده کار می باشد . این روش به علت عدم لبه برگشت ورق ، متراژ مصرفی ورق و ضایعات غیر قابل مصرف را به طورچشم گیری کاهش می دهد. این پروفیل ها در قالب های متفاوتی ریخته می شود . بدین منظور که ابعاد و استانداری ندارند و در واقع در وزن و کیفیت آلیاژ آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرند که این مهم تاثیر بسزائی در قیمت تمام شده پروفیل ها دارد.

 

این پروفیل ها در شاخه های ۶ متری بوده و مبنای محاسبه به صورت شاخه ای می باشد و با توجه به قیمت آلومینیوم تعیین می شود .

روش اجرایی H و L

در این روش نیز همانند روش ثابت در مرحله اول که آن را زیرسازی می‌نامیم شبکه‌ای متشکل از پروفیل آهنی با مقاطع ۴۰*۴۰ میلی‌متر و یا ۲۰*۴۰ میلی‌متر بر روی اسکلت ساختمان و بر اساس طرح کلی نما اجرا می‌شود. در واقع زیرسازی در این سیستم کاملن مشابه روش فیکس است. سپس پروفیل‎های آلومینیومی با مقاطع H و L توسط پیچ یا پرچ روی زیرسازی فلزی نصب می‏گردند. پس از آن ورق‎های کامپوزیت مطابق نقشه و طرح شیار و برش خورده و بر خلاف روش فیکس خم داده نمی‎شوند و به همان صورت و به شکل کشوئی در داخل پروفیل‌ها قرار می‎گیرند. روش اچ و ال از نظر آب‎بندی استاندارد نبوده و می‎توان گفت که منحصرا در ایران استفاده می‌شود. اما از نظر سرعت اجرا، از روش فیکس سریع‎تر می‎باشد. همچنین در این روش برای دسترسی به یک تایل ورق به علت آسیب‎دیدگی، امکان دست‎رسی جداگانه وجود نداشته و باید تقریبا کل نما باز شود. از ایرادات دیگر سیستم اچ و ال، فیکس نبودن ورق در داخل پروفیل و بازی کردن آن در هنگام وزش باد شدید است که باعث سر و صدا و آسیب می‎شود.

 

مزایای روش اچ و ال

  • سرعت اجرا در این روش بالاست.
  • اگر کارفرما از نظر زیبایی‎شناسی به ژوئن و شیار ایجاد شده در روش‎های دیگر علاقه‌مند نباشد، در این روش نما با خطوط شبکه‎ای حاصل از پروفیل‌های اچ و ال که می‎توانند هم‎رنگ یا با رنگ متضاد باشند، پوشیده می‌شود.

 

پروفیل HوL

پروفیل HوL